تاریخچه و نقشه جامع شهر کرمان در ویکی خبرنگاران

به گزارش وبلاگ شلمن، نقشه جامع شهر کرمان را میتوانید در این گزارش مشاهده کنید.

تاریخچه و نقشه جامع شهر کرمان در ویکی خبرنگاران

به گزارش خبرنگار حوزه سفر و گردشگری گروه اجتماعی خبرگزاری وبلاگ شلمن, کرمان (نام منطقه ای در پارسی باستان: کارمانیاکارمانا) یکی از کلان شهرهای ایران و مرکز استان کرمان پهناورترین استان ایران در جنوب شرقی این کشور واقع است. جمعیت این شهر طبق سرشماری بر اساس آمار سال 95 معادل 738٬724 نفر بوده است. جمعیت شناور ثابت شهر کرمان در روز به بیش از یک میلیون نفر می رسد. کرمان یکی از پنج شهر تاریخی ایران است. وسعت شهر کرمان حدود 240 کیلومتر مربع است و به دلیل وسعت شهری و جمعیت، این شهر جزو کلان شهرهای ایران طبقه بندی شده است. حاشیه نشینی مهم ترین مشکل کلانشهر کرمان است. کرمان به عنوان پایلوت دولت الکترونیک انتخاب شده است و در برنامه های توسعه کشور باید به شهری الکترونیکی تبدیل گردد.شهر کرمان با 1760 متر ارتفاع از سطح دریا، چهارمین مرکز استان بلند و مرتفع ایران محسوب می گردد.]شهر کرمان 561 متر مرتفع تر و بلندتر از شهر تهران است و همین عامل ارتفاع این شهر باعث اعتدال اقلیم این شهر نسبت به سایر شهرهای با اقلیم نیمه کویری ایران و بعضی شهرهای دیگر شده است. شهرداری کرمان به پنج منطقه شهرداری تقسیم شده است.

کرمان مرکز استان کرمان است که در 57 درجه و 5 دقیقه طول و 30 درجه و 17 دقیقه عرض جغرافیایی دارد. این شهر از شمال با یزد، از شرق، با دشت کویر، از غرب با رفسنجان و از جنوب با بم همسایه است. پژوهشگران کرمان یکی از شهرهای قدیمی فلات ایران می دانند و کشف آثار تاریخی کهن در این منطقه بر قدمت زندگی در آن صحه می گذارد. بعضی از کارشناسان معتقدند بهرام پنجم از سلسله ساسانیان، این شهر را بنا نهاده است.

تاریخچه شهر کرمان

شهر کرمان حوادث بسیاری از قحطی و خشکسالی تا حمله بیگانگان را در تاریخ حیات خود دارد. مورخان بوتیا، کرمانیا، کارمانا و گواشیر را از دیگر نام های شهر کرمان در طول تاریخ می دانند.

طی سال های 21 الی 24 هجری قمری این شهر بارها مورد هجوم اعراب نهاده شد و علیرغم مقاومت های بسیار مردم، خاتمه کرمان سقوط کرد. اما مجددا در دوره صفاریان آرامش به این شهر بازگشت، برای کرمان دوره های سامانیان، دیلمیان و آل بویه نیز آرام سپری شدت، ولی در عصر غزنویان بار دیگر آسایش از آن رخت بست.

در عصر صفوی گنجعلی خان از سوی حکومت وقت، حاکمیت کرمان را به دست گرفت و در راه عمران و آبادانی آن کوشش های بسیاری کرد. اما این آرامش برای مردم این شهر دوام چندانی نداشت و افغان ها مردم این شهر را به خاک و خون کشیدند، حتی پس از آن نیز کرمانی ها با مشکل دیگر روبرو شدند، زمانی که نادر شاه افشار در اثر به قتل رساندن پسر خود دچار جنون شده بود، دستور گردن زدن مردم این شهر را صادر کرد و یکی از تلخ ترین حوادث تاریخ شهر کرمان رقم خورد. کریم خان زند در زمان سلطنت خود نتوانست این شهر را به قلمرو خود اضافه کند، اما مردم کرمان تاوان سنگینی را برای حمایت از پسر او یعنی لطفعلی خان زند، پرداخت کردند. آقا محمد خان قاجار پس از به قدرت رسیدن دستور داد، چشمان عده کثیری از مردم کرمان را دربیاورند.

جاذبه های گردشگریشهر کرمان

کرمان جاذبه های تاریخی بی نظیری دارد که بارها و بارها ارزش دیدن را دارند. از مهمترین جاذبه های گردشگری این شهر می توان اشاره نمود به قلعه دختر، گنبد جبلیه، مسجد جامع مظفری، قلعه اردشیر، بازار ابراهیم خان، حمام ابراهیم خان، حمام ابراهیم خان، مجموعه گنجعلی خان، ارگ تاریخی بم، ارگ راین، یخدان مویدی، پارک جنگلی پردیسان قائم، باغ شازده ماهان، باغ فتح آباد، موزه هنرهای معاصر صنعتی، کتابخانه ملی کرمان، آبشارهای سیمک و گندم بریان.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "تاریخچه و نقشه جامع شهر کرمان در ویکی خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخچه و نقشه جامع شهر کرمان در ویکی خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید