سندرم تسویه در بورس چه اثراتی بر بازار سرمایه دارد؟

به گزارش وبلاگ شلمن، یک هفته کاری تا سرانجام شهریور زمان باقی است و شرکت های کارگزاری بر حسب سنت در این روز ها مشتریان خود را فرا می خوانند. مشتریانی که از اعتبارات کارگزاری ها استفاده نموده اند و اکنون با نزدیک شدن به سرانجام شهریور باید اقدام به تسویه نمایند.

سندرم تسویه در بورس چه اثراتی بر بازار سرمایه دارد؟

دنیای اقتصاد در ادامه نوشت: شرکت های کارگزاری برای آنالیز کفایت اقتصادی سرمایه گذاران فشار فروش سهام را به طور محسوس افزایش می دهند، اما اکنون صاحب نظران بازار سرمایه معتقدند تسویه اعتبارات یا فروش سهام نهاد های اقتصادی تاثیر با اهمیتی در بازار ندارد. با این حال سندرم تسویه در بورس موضوعی قابل توجه برای قشر سرمایه گذار است که می تواند در این روز های بازار جریان معاملات را تا حدودی تحت تاثیر خود قرار دهد.

هرچند پول های بزرگ غیر از بورس بستری برای سرمایه گذاری ندارند، اما چنین شوک هایی در صورتی که ساماندهی نشوند می تواند عملکرد مدیریت در بازار سهام را زیر سوال ببرد و درست زمانی که حقوقی ها نه در راستای حمایت از بازار بلکه به دلیل افت قیمت سهام موجود در پرتفوی خود، آن هم با رسیدن به رقمی کمتر از ارزش واقعی تصمیم به حمایت می گیرند، زمان تسویه اعتبارات فرا می رسد.

در صورتی که سیاست گذار بورس در این حوزه ورود پیدا نکند و مقررات جدید برای کم رنگ کردن قانون نانوشته تسویه اعتبارات شرکت های کارگزاری اتخاذ نکند به طور مجدد با موجی بزرگ در عرضه سهام روبرو خواهیم شد. موجی که سلب اعتماد سهامداران را به همراه دارد و می تواند خروج پول را برای مدتی از بازار رقم بزند. به اعتقاد کارشناسان بازار سرمایه قیمت سهام شرکت ها اکنون به محدوده ارزندگی رسیده است و با مدیریت صحیح می توان به بازگشت فرایند منطقی در آینده نزدیک امیدوار بود.

تردید 10 هزار میلیارد تومانی

علی رضا تاجبر، کارشناس بازار سرمایه در این باره می گوید: سال اقتصادی شرکت های کارگزاری عموما در ماه های خرداد، شهریور، آذر و اسفند است، به طور معمول در سرانجام سال های اقتصادی پس از انتشار دستورالعمل معاملات اعتباری در بورس ها بعضی از کارگزاری ها مایل هستند که مانده حساب مشتریان را در صورت های اقتصادی خود به رقم صفر تبدیل نمایند.

بازار سهام در سال های گذشته تحت تاثیر چنین اتفاقی هرچند ناچیز در سرانجام شهریور و اسفند قرار می گرفت. به اعتقاد او امسال شرایط متفاوت است و تسویه اعتباری کارگزاری ها چندان در معاملات اثر گذار نخواهد بود. خیلی از فعالان بازار، سهام فروختند، اما اقدام به خروج پول از حساب جاری مشتریان شرکت های کارگزاری نکردند.

به گفته تاجبر بیش از 10 هزار میلیارد تومان سهام به فروش رسیده است که اکنون آماده ورود مجدد به معاملات بازار سهام است، اما در زمان ورود تردید دارد. این دست از سهامداران عموما زمانی که سهام به فروش می رسد برای مقطعی اقدام به خرید اوراق یا یونیت های صندوق درآمد ثابت می نمایند. در چنین شرایطی پول نگاه روزانه دارد و حساب جاری مشتریان کارگزاری مامنی امن برای نگهداری پول در نظر گرفته می گردد.

این تحلیلگر بازار سرمایه بر این باور است که همانند گذشته شرکت های کارگزاری با موضوع اعتباری روبرو نیستند؛ هرچند خیلی از مشتریان کارگزاری ها اکنون اعتباری به میزان اندک دارند، اما امسال چنین موضوعی اثر قابل توجهی در کلیت بازار سهام نخواهد داشت. او تاکید نمود: علاوه بر سرانجام سال اقتصادی کارگزاری ها اکنون سرانجام سال اقتصادی شرکت های سرمایه گذاری است.

بعضی از شرکت های سرمایه گذاری یا خیلی از نهاد های اقتصادی که در بورس سرمایه گذاری می نمایند در سرانجام سال اقتصادی به طور معمول شناسایی سود را به وسیله فروش اوراق بهادار در دستور کار خود قرار می دهند. این موضوع می تواند تا حدودی در بازار اثر گذار باشد؛ اما افت سهام به اندازه ای چشمگیر و قابل توجه است که این فروش با شدت نخواهد بود.

تاجبر می گوید: در صورتی که شاخص کل بورس در رقم 2 میلیون واحدی قرار داشت یقینا خیلی از شرکت های سرمایه گذاری اقدام به شناسایی سود می کردند؛ اما به دلیل اصلاح بین 30 تا 50 درصدی که در بسیاری از نماد ها تجربه نموده ایم و از طرفی شاهد ایجاد همدلی بین سازمان بورس، ارکان بازار و حقوقی ها در راستای حمایت از بازار هستیم؛ بنابراین فروش همانند سال های گذشته نیست. بر این اساس نگرانی بابت این 2 موضوع برای سهامداران وجود نخواهد داشت.

به گفته این کارشناس بازار سرمایه، کاهش فشار فروش سهامداران حقوقی از پیامد های جلسات برگزارشده است. از طرفی سهام حقوقی ها تا یک ماه گذشته در ارقامی چندین درصد بالاتر از مبالغ فعلی قرار داشت. اکنون این دست از سهامداران رغبتی برای فروش ندارند و غالبا ترجیح می دهند که در مقاطع دیگری فروش انجام گردد.

افت احتیاطی بورس

او درخصوص زمان بازگشت بازار سهام به فرایند منطقی نیز گفت: بازار سهام در صورتی که با قدرت اوایل مرداد تا آبان ماه تداوم پیدا می کرد، شاخص بورس به رقمی بین 5/ 2 تا 3 میلیون واحدی می رسید. بعضی از فعالان بازار نیز بر این عقیده بودند که نزدیک انتخابات آمریکا نباید سهم داشت.

بر این اساس تمام اتفاقات یک سناریوی ازپیش مشخص شده برای جلوگیری از شدت صعود است تا در زمان انتخابات آمریکا با ریزش شدید روبرو نشویم. با این حال این دیدگاه که انتخابات آمریکا می تواند منجر به ریزش 30 درصدی شاخص بورس گردد، مناسب نیست. اکنون سیاستی که در نظر گرفته شده به نوعی مردم را در حالت خوف و رجا در بازار نگه داشته است و این فرایند در صورتی که تا یک ماه آینده تداوم پیدا کند، انتخابات را به بدون افت محسوس در شاخص بورس پشت سر خواهیم گذاشت.

فشار فروش نداریم

اکبر حامدی، تحلیلگر بازار سرمایه درباره اثرات تسویه اعتبارات کارگزاری ها بیان نمود: شرکت های کارگزاری به طور معمول چند روز مانده به سال اقتصادی مشتریانی که از لحاظ حجم، معاملات بالایی را تجربه کردند دستور به صفر کردن حساب آن ها می دهد. این در حالی است که یک روز کاری بعد به طور مجدد اعتبار به سهامداران از سوی کارگزاری تخصیص داده می گردد. به گفته او از لحاظ سازمانی الزامی در این موضوع وجود ندارد؛ اما سیاستی است که شرکت های کارگزاری آن را دنبال می نمایند؛ بنابراین مشتریانی که گردش خوب به همراه عملکرد قابل قبولی ارائه دادند در این زمینه تحت فشار نخواهند بود.

در گذشته عملیات تسویه اعتباری کارگزاری به دلیل آنالیز توان مشتری از لحاظ کفایت دارایی بود، اما پس از موضوع پایش ریسک چنین مسائلی در بازار حل شد. به اعتقاد حامدی، افزایش ارزش تضمین از 15 به 30 درصد در کنار حمایت های سازمان بورس آخر شهریور ماه همانند سال های گذشته فشار فروش نداشته باشیم.

او گفت: رشد بازار به دلیل ورود نقدینگی جدید افراد تازه وارد بود. این افراد همان طور که در خرید تحلیل نداشتند در فروش هم بدون تحلیل اقدام می نمایند. با این حال، شرکت های ارزنده در ارقامی کمتر از قیمت های واقعی و سایرین در اعدادی چند برابر ارزش واقعی مورد معامله قرار می گیرند. به مرور زمان شرکت ها راستا خود را جدا می نمایند و از طرفی انتشار گزارش های آخر ماه جاری نیز در شفاف سازی شرایط شرکت ها اثر گذار خواهد بود. فرایند بازار سهام تا اواخر مهر ماه نوسانی ارزیابی می گردد و رشد شارپ در این بازه زمانی نخواهیم داشت.

منبع: فرارو

به "سندرم تسویه در بورس چه اثراتی بر بازار سرمایه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سندرم تسویه در بورس چه اثراتی بر بازار سرمایه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید